fbpx

Remont dachu pod montaż fotowoltaiki

Montaż paneli fotowoltaicznych zawsze wiąże się z ingerencją w poszycie dachowe. Dlatego bardzo często chcemy najpierw wykonać remont dachu, żeby po zamontowaniu fotowoltaiki mieć kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat „spokoju” z remontem tej części naszego domu.

Czekają Cię duże koszty?

 

Remont dachu to czasami bardzo duży wydatek. Szczególnie, jeśli wiąże się z koniecznością utylizacji poprzednio wykorzystanego materiału. Sam czas wykonania takiego remontu jest o wiele dłuższy, jeśli musimy ściągać stare poszycie, organizować jego wywóz i utylizację, a dopiero potem nanosić nowy materiał na konstrukcję dachową. Dlatego rozwiązanie proponowane przez firmę Noren spotyka się z dużym zainteresowaniem.

Jak tanio i szybko przeprowadzić remont dachu?

remont dachu
Remont dachu, to często duży wydatek

Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu specjalnie stworzonych do tego żywic poliuretanowych. Powłoki te kładzie się na stare pokrycie dachu (papę, blachę, gont itp.), więc odpada koszt robocizny za zdejmowanie i utylizację starego materiału. Żywica poliuretanowa pozwala nam w 100% uszczelnić dach a pokrycie dachu żywicami powoduje znaczne obniżenie temperatury w samym domu (dach jest zdecydowanie chłodniejszy) – więc w sytuacji, kiedy mamy zamontowaną klimatyzację będzie ona pracować na „mniejszych obrotach”. Z drugiej strony wzrasta nam izolacja cieplna dachu, gdyż nakładamy żywicę na stary materiał (np. papę, która jest nadal dobrym izolatorem), tworząc w ten sposób dodatkową warstwę izolacji cieplnej.

Następną zaletą jest trwałość żywic poliuretanowych (do 25 lat gwarancji na użytkowanie), które dodatkowo dają bardzo ładny efekt wizualny oraz są bardzo praktyczne. Można zamówić taki wariant wykończenia, który pozwala na użytkowanie dachu jako tarasu, albo wyznaczyć ścieżki komunikacyjne. Wszystko zależy od naszego sposobu wykorzystania powierzchni dachu. A ponieważ chcemy zamontować panele fotowoltaiczne i oszczędzać na rachunkach za prąd, remont dachu daje nam kolejną możliwość.

Czy kolor dachu ma znaczenie dla pracy paneli fotowoltaicznych?

kolor dachu
Czy kolor dachu ma znaczenie?

W technologii żywic poliuretanowych dostępne są różne warianty kolorystyczne. Pozwala to efektywniej korzystać z paneli fotowoltaicznych stosując odpowiedni kolor do obniżenia temperatury dachu. Okazuje się bowiem, że najlepszą wydajność mają one przy stosunkowo niskich temperaturach i dużym nasłonecznieniu. Latem, kiedy mamy bardzo korzystne warunki dotyczące długości dnia i nasłonecznienia naszych paneli, ciemny kolor pokrycia dachowego powoduje ich nadmierne nagrzewanie się. W związku z tym spada wydajności całej naszej instalacji fotowoltaicznej. Wskazane jest więc umieszczanie pod panelami fotowoltaicznymi materiału dachowego w białym lub innym jasnym kolorze. Zapewnia to lepszą pracę paneli fotowoltaicznych, gdyż jasny kolor odbija promienie słoneczne i nie pozwala na nadmierne nagrzewanie się powierzchni dachowej pod panelami. Remont dachu w tym wypadku może nawet dotyczyć wyłącznie położenia białego wykończenia przestrzeni pod panelami fotowoltaicznymi. A to znacząco wpłynie na szybszy zwrot naszej inwestycji.

A co z dofinansowaniem?

koszty

Przy takiej inwestycji obowiązują nas wszystkie aktualne programy dofinansowania do fotowoltaiki. Połączenie wydatku na remont dachu z montażem instalacji fotowoltaicznej może przynieść wiele korzyści z proponowanych rozwiązań finansowania i refinansowania inwestycji. We wszystkich formalnościach pomagają specjaliści firmy Noren – Grupa Silesia 2000 Sp. z o.o.

Na dzień dzisiejszy możemy skorzystać z dopłat z programu „Mój Prąd” oraz ulgi termomodernizacyjnej. Jednak w razie pojawienia się innych programów dofinansowania, będą one na bieżąco udostępniane klientom.

Poza dofinansowaniem, możliwe jest również refinansowanie na bardzo korzystnych warunkach (np. w kredycie 0%), o co zawsze warto zapytać przy rozmowie z przedstawicielem Noren.

Remont dachu z montażem fotowoltaiki – podsumowanie korzyści

Korzyści

Podsumowując powyższe informacje, najważniejszą korzyścią jest bardzo dobra cena za remont starego poszycia dachowego z użyciem żywic poliuretanowych. Wynika ona między innymi z tego, że nie musimy płacić za utylizację starego materiału, który pokrywał nasz dach. Zostawiając go na dachu, staje się on dodatkową izolacją cieplną. Dzięki temu na pewno unikniemy uciążliwego bałaganu i kurzu na posesji, który powstałby przy zrzucaniu z dachu starej papy lub innego tworzywa. Poza uszczelnieniem i zatrzymaniem utraty ciepła, powłoki z żywic zapobiegają w lecie nadmiernemu nagrzewaniu się dachu i pomieszczeń pod zadaszeniem. Oszczędzamy więc czas poświęcony na remont dachu, jak i nerwy wszystkich domowników, ponieważ dyskomfort przy takim remoncie nie jest dotkliwy. Jednak chyba najbardziej ucieszy nas to, że za jednym zamachem wykonamy remont dachu i montaż fotowoltaiki, które wystarczą na wiele lat bezawaryjnego użytkowania i pozwolą dużo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.