fbpx

Pompy ciepła – nowoczesne rozwiązania

Dzisiaj prezentujemy nowatorskie rozwiązanie, które ułatwia montaż, oszczędza czas i miejsce oraz pozwala uniknąć wielu potencjalnych błędów w podłączaniu poszczególnych elementów.

Pompy ciepła – standardowe rozwiązania

Montując w domu pompę ciepła należy przeznaczyć dużo miejsca na podłączenie elementów hydraulicznych tzw. maszynownię pompy ciepła. Najczęściej służy do tego kotłownia. Jednak nie każdy dom jest zaprojektowany w sposób, który pozwala na wygospodarowanie takiej powierzchni. Dzisiejsze domy buduje się często bez podpiwniczenia, więc piwnica jako miejsce na kotłownię odpada. Dodatkowo zabudowa domków szeregowych jest również obciążona brakiem miejsca na podłączenia hydrauliczne, bez straty powierzchni użytkowej potrzebnej do innych celów (miejsce na rowery, urządzenia ogrodnicze, czy magazynek). Czasami po prostu szkoda nam powierzchni na takie zagospodarowanie.

Maszynownia pompy ciepła –

Pompy ciepła – rozwiązanie typu monoblok

Z pomocą przychodzi nam rozwiązanie, które ułatwia montaż, oszczędza czas i miejsce oraz pozwala uniknąć wielu potencjalnych błędów w podłączaniu poszczególnych elementów.

Rozwiązanie stanowi zastosowanie nowatorskiego produktu, który współpracuje z pompami ciepła powietrze-woda typu monoblok. Kompaktowa budowa urządzenia pozwala na skompresowanie niemal całej kotłowni wraz z zasobnikiem ciepła do jednego urządzenia o niecałej powierzchni 0,4 m². Szafa wyposażona jest w armaturę hydrauliczną i sterującą niezbędną do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania instalacji centralnego ogrzewania (CO) oraz ciepłej wody (CWU) w budynku. Staranne wykonanie przy użyciu wysokiej klasy materiałów zapewnia trwałość oraz estetykę produktu. Cicha praca oraz zwarta budowa umożliwiają montaż urządzenia w pomieszczeniach takich jak np. kuchnia czy przedpokój, skąd łatwo i komfortowo sterować całym systemem grzewczym. W ten sposób oszczędza się miejsce, które w standardowym rozwiązaniu potrzebne jest na zamontowanie maszynowni pompy ciepła.

Poniżej możecie zobaczyć jak estetycznie wygląda całe urządzenie. Niejednokrotnie mylone jest z wysokiej klasy lodówkami, przez osoby odwiedzające naszych klientów.

Szafa hydrauliczna typu monoblok
Szafa hydrauliczna typu monoblok

Pompy ciepła – budowa szafy hydraulicznej

Teraz trochę opowiemy o elementach na które składa się przedstawione tu przez nas urządzenie.

Szafy posiadają zbiorniki ze stali nierdzewnej o pojemności 190 litrów z wężownicą w zbiorniku do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i współpracują z pompami ciepła firmy Samsung i Buderus.

Do produkcji prezentowanej szafy hydraulicznej użyte zostały najwyższej jakości materiały, a komponenty dostarczane są przez renomowanych producentów. Urządzenie ma również niską wagę oraz zajmuje niewiele miejsca – 60 x 60 cm. Dzięki autonomicznemu systemowi UPS braki zasilania nie stanowią już zagrożenia zamarznięcia układu, który podtrzymuje dodatnią temperaturę w jednostce zewnętrznej nawet do 48h. Zastosowanie filtra zmiękczającego wodę kotłową zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem osadzania się kamienia w instalacji grzewczej, co znacznie podnosi jej sprawność.

Poniżej na schemacie pokazujemy wnętrze szafy wraz z wyposażeniem:

Budowa szafy hydraulicznej

Pompy ciepła – korzyści stosowania modułu powietrze-woda

Aby w sposób przejrzysty przedstawić korzyści z zastosowania rozwiązania opartego o zastosowanie monobloku, poniżej dzielimy je na dwie kategorie. Pierwszą są korzyści jakie uzyskuje użytkownik z wyboru takiego rozwiązania, a drugą są korzyści przeznaczone dla instalatora.

Korzyści dla użytkownika:

 • estetyczny wygląd i nowoczesny design, jak wcześniej wspomnieliśmy mylony często z wysokiej klasy lodówkami;
 • kompaktowa budowa, pomaga w utrzymaniu czystości;
 • oszczędność powierzchni użytkowej – nie musimy wydzielać miejsca na stworzenie klasycznej kotłowni;
 • kompatybilność modułów z całym typoszeregiem pomp ciepła monoblok danego producenta, dzięki czemu mamy szeroki wybór stosowanych rozwiązań;
 • gwarancja jakości i trwałości produktu ze względu na zastosowanie materiałów najwyższej klasy (stal nierdzewna), zapewnia estetykę i wpasowuje się w design nowoczesnego domu;
 • niższe koszty inwestycyjne w porównaniu do układów rozdzielnych;
 • bezobsługowa praca;
 • niższy koszt oraz krótszy czas montażu;
 • zaawansowane możliwości sterowania, również poprzez sieć Wi-Fi;

 

Korzyści dla instalatora:

 • łatwy do wykonania montaż przez każdego wykwalifikowanego hydraulika;
 • brak konieczności posiadania uprawnień f-gazowych;
 • ograniczenie czasu kompleksowego montażu pompy ciepła do zaledwie kilku godzin;
 • brak konieczności stosowania roztworów płynów niezamarzających jako czynnika w obiegu grzewczym;
 • kompleksowe wyposażenie hydrauliczne szafy;
 • dodatkowa skrzynka przyłączeniowa – możliwość podłączenia przewodów zasilających i komunikacyjnych bez ingerencji w automatykę zestawu sterującego;

Pompy ciepła – podsumowanie

Rozwój technologii OZE oraz wsparcie poprzez różne programy rządowe i unijne powoduje, że stają się one coraz częściej stosowane w naszych domach, a technologie oparte na pompach ciepła rozwijają się w kierunku wielu usprawnień zarówno dla użytkowników jak i dla instalatorów. Warto stosować najnowsze rozwiązania, gdyż ułatwiają one zarówno obsługę urządzeń, jak i minimalizują powierzchnię wymaganą do ich montażu.

Aby w pełni wykorzystać nowoczesne rozwiązania energetyczne warto skonsultować się ze specjalistą już w fazie projektowania domu. Wtedy najlepiej dopasować projekt do rozwiązań z zakresu OZE z uwzględnieniem możliwych dopłat z aktualnych programów finansujących np.: Mój prąd. O wiele łatwiej też na tym etapie dostosować odpowiednie rozwiązania do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Dlatego zachęcamy gorąco do konsultowania się z naszymi specjalistami, aby jak najwydajniej wykorzystać technologie pomp ciepła, fotowoltaiki oraz wentylacji i klimatyzacji. Dobrze przeprowadzona analiza Państwa potrzeb będzie skutkować dobrze zbilansowanymi rozwiązaniami z zakresu potrzeb energetycznych i cieplnych na długie lata użytkowania domu a to realnie przełoży się na oszczędności w naszym portfelu.