fbpx

Nowoczesny dom

Nowoczesny dom – bez czego się nie obejdzie?

Postęp w dziedzinie architektury pozwala na budowanie domów w technologiach zapewniających komfort i energooszczędność. Pomimo wyższego kosztu stosowanych rozwiązań, wydatek ten procentuje w przyszłości. Inwestując w nowoczesny dom inwestujemy przecież w komfort miejsca naszego codziennego bytowania, dzięki czemu jest ono przyjazne zarówno dla nas jak i dla otaczającego nas środowiska. A niektóre koszty zwracają się podczas kilkuletniego użytkowania.

Inwestujemy, aby stworzyć odpowiedni mikroklimat pod względem wilgotności, temperatury, czystości powietrza[1] montując nowoczesne systemy wentylacji i rekuperacji powietrza, a wszystko po to, aby dostosować architekturę do naszych potrzeb oraz wygody. Praktycznie patrząc na projekt nowoczesnego domu, do uzyskania tych wszystkich efektów potrzebne jest zasilanie energią elektryczną. To dzięki niej możemy korzystać z ułatwiających nam życie urządzeń elektrycznych i dostarczać ciepło do domu[2].

Energia elektryczna również pomaga nam w strzeżeniu naszego dobytku. Nowoczesny dom jest dzisiaj zabezpieczony alarmem i wyposażony w monitoring, w którym możemy zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz i w środku posesji. I chociaż niektórzy rezygnują z mediów takich jak telewizja czy radio, to jednak potrzebują kontaktu ze światem, który mają dzięki używaniu internetu i telefonu. Z tego wypływa poważny wniosek, że nowoczesny dom, to również nowoczesne rozwiązania energetyczne.

Nowoczesny dom, to nowoczesne rozwiązania energetyczne.

Nowoczesny dom to nowoczesne rozwiązania

Aby spełnić wymagania nowoczesności i aby nasz nowoczesny dom nie powiększał kosztów związanych z comiesięcznymi opłatami na życie w sposób uciążliwy dla naszej kieszeni warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Jak dostarczyć ciepło do domu w zimie i jak ochłodzić go latem? Jak wpłynąć na energooszczędność zastosowanych rozwiązań? Jakie działania podjąć, żeby nasz licznik prądu nie zwariował od nadmiernego obciążenia?

Pytania te są bardzo istotne i wpłyną na nasze zobowiązania finansowe przez długie lata użytkowania upragnionego domu. Warto więc podejść do nich z analityczną dokładnością i używając kalkulatora wybrać najbardziej odpowiadające nam rozwiązanie.

Nowoczesny dom to nowoczesne ogrzewanie

Tu z pomocą przychodzi nam zwykła matematyka i ciekawe strony internetowe, które ważne obliczenia wykonały za nas. Poniżej możemy zapoznać się z tabelą, która pokazuje, ile zużyjemy prądu przy zastosowaniu różnych rozwiązań grzewczych z podziałem na nowoczesny dom (dobrze ocieplony) i dom w „starym stylu” (bez ocieplenia).

Źródło: http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

Powyższa tabela jest dowodem na to, że każde ogrzewanie związane jest z poborem prądu, i w każdym z tych wariantów do kosztów ogrzewania dochodzi rachunek za prąd. Widać więc, że źródło z którego pobieramy energię ma decydujące znaczenie dla całego funkcjonowania nas i naszego domu.

Nowoczesny dom i nowoczesne źródło zasilania.

Nowoczesny dom to nowoczesne rozwiazania energetyczne

Najważniejszym zadaniem jest odpowiedzialny wybór źródła zasilania, aby nasz nowoczesny dom funkcjonował dobrze, tanio i ekologicznie.

Jednym ze stosowanych i promowanych obecnie przez rząd rozwiązań jest korzystanie z energii słonecznej[3]. Można się zastanawiać, czy jest ona nowoczesnym, czy przedwiecznym źródłem energii, ale na pewno rozwiązania pozwalające zamieniać energię słoneczna na prąd elektryczny należą do jednych z najnowocześniejszych i przyczyniają się do zmniejszenia efektu cieplarnianego i poprawy jakości powietrza. Energia słoneczna jest czystym i niewyczerpalnym źródłem, którego moc jest w stanie zaspokoić w 100% zapotrzebowanie na prąd na całym świecie. My jednak skupmy się na tym, że prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu naszego domu, garażu lub na gruncie, są w stanie zasilić wszystkie potrzebne nam urządzenia elektryczne, zarówno w domu jak też na zewnątrz niego. Nowoczesne technologie pozwalają teraz na dobranie takiego rozwiązania, w którym wszystkie nasze potrzeby energetyczne są pokrywane przez naszą osobistą „elektrownię słoneczną” i to przez cały rok, niezależnie od pory roku. A ponieważ żywotność instalacji fotowoltaicznej jest przewidywana nawet na 30 lat, rozwiązanie to gwarantuje długie i zyskowne użytkowanie nawet po okresie, w którym inwestycja poczyniona na instalację paneli fotowoltaicznych zwróci się w całości. Nowoczesny dom może stać się energetycznie samowystarczalny a nawet zupełnie niezależny od zewnętrznej sieci energetycznej.

Nowoczesny dom i nowoczesne oświetlenie

Nowoczesny dom, to nowoczesne oświetlenie solarne

Słońce dostarcza energii niezależnie od infrastruktury energetycznej stworzonej przez człowieka. Możemy dzięki temu skorzystać z nowoczesnych rozwiązań solarnych, aby nasz nowoczesny dom był oświetlony po zmroku razem z całą posesją do niego przyległą. Przydomowe oświetlenie solarne, to przełomowa technologia i przyjazny dla środowiska sposób oświetlenia dowolnej przestrzeni na zewnątrz, bez konieczności prowadzenia przewodów zasilających, a tym samym rozkopywania już istniejących podjazdów, tarasów czy ścieżek. Lampy wykorzystują energię słoneczną, którą absorbują w ciągu dnia poprzez panele fotowoltaiczne, a następnie przekształcają ją w energię elektryczną i magazynują w akumulatorze. Ich praca nie obciąża naszego licznika prądu i naszego portfela. Więc jest to też idealne oświetlenie dla domków letniskowych, ogrodów, rozległych posesji itp. To energooszczędne rozwiązanie, nie tylko pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej dostarczanej z zewnątrz, ale przede wszystkim podnosi nasz komfort mieszkania poprzez doświetlenie przestrzeni wszędzie tam, gdzie wpływa to na bezpieczeństwo, estetykę i naszą wygodę. Dodatkową zaletą jest to, że nasze warunki pogodowe i nasłonecznienie są wystarczające, aby oświetlenie solarne działało niezależnie od pory roku. Każdego dnia po zmierzchu lampy solarne automatycznie włączają się, dając łagodne światło z wydajnego źródła LED, które cieszy nasze oczy i nie powiększa rachunków za prąd.

Na pewno nie wyczerpaliśmy tematyki związanej z nowoczesnym domem jednak, jeśli podobały się państwu informacje zawarte w artykule, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami i do odwiedzenia naszej strony internetowej noren.com.pl.


[1] Klimatyzacja, która ma funkcje wykraczajace poza chłodzenie powietrza: aromatyzacja, uzupełnianie w mikroelementy, jonizacja itp.

[2] wszystkie rozwiązania grzewcze wymagają zasilania swoich podzespołów energią elektryczną (np.: pomp, sterowników, regulatorów temperatury).

[3] program „Mój prąd” 5 000 zł; ulga termomodernizacyjna do 53 000 zł; program „Czyste powietrze”.