fbpx

Nowelizacja ustawy o OZE

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych inwestowaniem w odnawialne źródła energii (OZE). Domowe instalacje fotowoltaiczne będą nadal dotowane i utrzymany zostanie program „Mój Prąd”, z którego można pozyskać dotacje w wysokości 5 000 zł na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp. Wiceminister i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała ponadto, że w planach jest uruchomienie dofinansowania na montaż pomp ciepła. I to nie koniec planów dotyczących nowelizacji ustawy o OZE.

Resort rozwoju kierowany przez Jadwigę Emilewicz ma obecnie pracować nad wprowadzeniem do ustawy o OZE koncepcji tzw. prosumenta zbiorowego, obejmującego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które zdecydują się na inwestycje we własne źródła energii. Do tej pory wspólnoty mieszkaniowe mogły wykorzystywać produkowaną energię tylko do zasilania części wspólnych, a niewykorzystane nadwyżki rozliczać w systemie upustów. Nowelizacja ustawy ma również w tym zakresie poszerzyć możliwości wykorzystania energii pozyskiwanej z OZE.

– Przygotowujemy rozwiązanie prosumenta zbiorowego. Chcemy być gotowi z tym rozwiązaniem do końca tego roku, ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty czekają na to rozwiązanie. Jesteśmy w dialogu z operatorami sieci dystrybucyjnych (…) Postaramy się, aby rozwiązania, które przygotowaliśmy w ramach międzyresortowego zespołu ds. wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii, pojawiły się w nowelizacji, która jest wpisana do wykazu prac rządu – poinformowała Jadwiga Emilewicz.

Uzupełnieniem powyższych rozwiązań będzie też opracowywane przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozszerzenie dotacji z programu „Mój prąd” na budowę przydomowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. (link do poprzedniego artykułu)

Jeśli podobają Ci się przekazywane przez nas informacje polajkuj naszą stronę na FB i śledź na bieżąco najnowsze informacje z rynku OZE.

Z nami zawsze jesteś na bieżąco!