fbpx

Nowa premia termomodernizacyjna

Premia termomodernizacyjna – co się zmieniło?

Dla osób inwestujących w termomodernizację i odnawialne źródła energii mamy bardzo dobrą wiadomość. Od 12 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 23 stycznia 2020r.  Dzięki wprowadzonym zmianom można teraz otrzymać wyższą premię termomodernizacyjną za montaż źródeł energii odnawialnych, takich jak np. instalacja fotowoltaiczna w budynkach.

Czym jest premia termomodernizacyjna i ile wynosi?

Premia termomodernizacyjna jest to pomoc państwa skierowana do inwestorów, którzy podjęli się realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Premię przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego i przysługuje ona nam tylko w sytuacji, gdy wzięliśmy kredyt na termomodernizację. Premia termomodernizacyjna wynosi 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. Jednak, jeśli Inwestor, zdecyduje się dodatkowo na montaż mikroinstalacji OZE o mocy maksymalnej co najmniej:

 • 1 kW – w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
 • 6 kW – w przypadku pozostałych budynków

może otrzymać premię w wysokości 21% kosztów poniesionych na realizację termomodernizacji oraz zakup i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii. Górną granicą instalacji jest moc 50 kW.

Dodatkową zaletą nowelizacji jest to, że premia termomodernizacyjna jest obliczana w znacznie prostszy sposób. Zniesiony został również warunek, który ograniczał wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności kosztów energii, wynikających z audytu energetycznego.

Premia termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Premia termomodernizacyjna jest skierowana do:

 • właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych,
 • osób fizycznych i osób prawnych,
 • wspólnot mieszkaniowych,
 • spółdzielni mieszkaniowych,
 • towarzystw budownictwa społecznego.

O wsparcie mogą ubiegać się również gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy.

Premia termomodernizacyjna – jak ją uzyskać?

Aby uzyskać dopłatę w postaci premii termomodernizacyjnej należy wykazać, że dzięki wprowadzonym rozwiązaniom zapotrzebowanie na energię zmalało o co najmniej 10% w przypadku modernizacji systemu grzewczego. W pozostałych przypadkach, czyli tam, gdzie prace obejmowały także poprawę efektywności termicznej budynku należy wykazać, że zapotrzebowanie na energię zmalało o co najmniej 25%. Premia termomodernizacyjna zostanie wypłacona po wykonaniu audytu energetycznego potwierdzającego te oszczędności.

Kolejnym warunkiem uzyskania premii termomodernizacyjnej jest zaciągnięcie na przedsięwzięcie kredytu w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kwota tego kredytu musi stanowić co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia. Przyznana nam Premia termomodernizacyjna wpływa wówczas w formie spłaty części kredytu.

Premia termomodernizacyjna – jak złożyć wniosek?

Jeśli chcemy ubiegać się o premię termomodernizacyjną, wniosek o kredyt powinniśmy złożyć w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Do wniosku o kredyt należy dołączyć:

 • odpowiedni dla danego banku wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej,
 • oryginał audytu energetycznego.

Możecie też skorzystać z profesjonalnej i kompleksowej obsługi świadczonej przez Grupę NOREN – Nowoczesne Rozwiązania Energetyczne, gdzie nasi specjaliści pomogą w dopełnieniu wszelkich formalności.

Premia termomodernizacyjna czy program “Mój Prąd” – porównanie.

Premii termomodernizacyjnej oraz programu „Mój prąd” nie można łączyć. Obecnie najpopularniejszym programem, jeśli chodzi o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej jest program “Mój Prąd”. Kwota dopłaty w tym wypadku wynosi 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że program „Mój prąd” obejmuje tylko instalacje na domach jednorodzinnych o mocy 2-10 kW.

Premia termomodernizacyjna jest także opłacalna w przypadku większych inwestycji jak też jest skierowana do szerszego grona odbiorców. Obejmuje wymianę systemu grzewczego czy ocieplenie ścian. W przypadku premii termomodernizacyjnej przy nakładzie 50 tys. zł, możemy uzyskać nawet 10,5 tys. złotych zwrotu.

***

Połączenie termomodernizacji wraz z instalacją fotowoltaiczną jest najlepszym sposobem na oszczędności w budżecie domowym oraz na ochronę naszego najbliższego otoczenia przed zanieczyszczeniami powietrza. Gdy dodamy do tego pompę ciepła oraz system wentylacji i rekuperacji, stworzymy praktycznie dom samowystarczalny energetycznie, gdzie energia uzyskiwana ze słońca dzięki instalacji fotowoltaicznej w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby urządzeń domowych, w tym na obsługę pompy ciepła, a więc zapewnienie ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. System wentylacji i rekuperacji zasilany panelami fotowoltaicznymi stworzy zdrowy klimat w domu, wolny od smogu, pyłków i innych zanieczyszczeń powietrza. Taki dom jest komfortowy, tani w utrzymaniu, przyjazny dla otoczenia oraz niewymagający skomplikowanej obsługi. Można zdecydowanie podsumować, że zastosowanie takiego rozwiązania wyróżni Państwach projekt jako nowoczesny dom o nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych

Jako Grupa Noren – Nowoczesne Rozwiązania Energetyczne przeprowadzamy takie inwestycje w sposób kompleksowy. Od darmowego projektu, poprzez realizację do pomocy przy składaniu wniosków o dopłaty oraz organizowanie finansowania. Na koniec realizacji inwestycji wykonujemy w imieniu inwestora zgłoszenie do operatora energetycznego (np. Tauron).

Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy bezpłatnie przekażą Państwu wszelkie informacje, przygotują projekt Państwa inwestycji oraz przeprowadzą Państwa przez wszystkie formalności urzędowe.[i]


[i] Opracowano na podstawie:

 •  informacje NAPE,
 • Informator Banku Gospodarstwa Krajowego o zasadach udzielania premii,
 • Tekst nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 23 stycznia 2020r.