fbpx

Montaż fotowoltaiki – czy mamy w czym wybierać?

fotowoltaika
Kupując panele fotowoltaiczne na nasz dach wybieramy instalację, która będzie z nami przez długie lata

Przeglądając strony firm zajmujących się fotowoltaiką, zauważymy, iż wiele z nich w ofercie ma także montaż paneli. Klienci nie lubią kupować kota w worku. Nic więc dziwnego, że na forach internetowych oraz w komentarzach nie brakuje pytań dotyczących zarówno samej instalacji, jaki i działania takiego systemu. Co warto wiedzieć, zanim zamówimy montaż fotowoltaliki? Na jakie kwestie zawarte w ofercie należy zwracać uwagę?

Nie tylko cena!

pieniądze
Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru instalacji fotowoltaicznej

Jeśli przeglądamy fora internetowe poświęcone fotowoltaice, możemy dojść do wniosku, iż najczęściej pada tam pytanie o koszt:1 kWp (kilowatopik)? Dzieje się tak, gdyż osoby, które nie wiedzą zbyt wiele na temat technologii stosowanych w fotowoltaice, zazwyczaj skupiają się właśnie na takich danych. W związku z tym firmy chętnie i często podają zainteresowanym jedynie cenę za określoną liczbę kWp.

Jednak sama cena nie powinna stanowić podstawy do wyboru firmy, której powierzymy montaż fotowoltaiki wraz z całym osprzętem. Oferując jedną kwotę firma przedstawia nam jedno rozwiązanie. Nie daje nam to żadnych opcji i możliwości dokonania wyboru. Można by się tu zastanowić nad tym, czy firma taka dysponuje tylko jedną wersją montowanych części i urządzeń?

Przecież inwestując w fotowoltaikę chcemy, żeby zmniejszyły się koszty energii elektrycznej w naszych domach. Interesuje nas też to, po ilu latach oszczędzania na opłatach za energię elektryczną, zwróci się nam inwestycja.

Trzeba pamiętać, że na ostateczne koszty wpływa wiele czynników. Nie jest przecież wskazane, aby przy jakimkolwiek zakupie kierować się tylko ceną za sam zestaw. I to nie mając żadnego wyboru, co w tym zestawie się znajduje.

Montaż fotowoltaiki, a… zakup samochodu

samochód
Kupując samochód wybieramy pomiędzy ofertami różnych marek, modeli i ich wyposażenia. W fotowoltaice jest podobnie

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to ważna decyzja. Mają nam one służyć przez długie lata, dlatego warto mieć świadomość tego, za co płacimy, co wybieramy i z czego rezygnujemy. Wygląda to dokładnie tak, jak proces… zakupu samochodu.

Porównanie do kupowania auta jest bardzo trafne. Nie każdy musi być mechanikiem, żeby porównać parametry takie jak np: spalanie paliwa na 100 km (wydajność), jakość karoserii (trwałość), opinia na rynku samochodowym (czy często dochodzi do awarii) oraz koszty serwisowania…

Warto szukać firm z dłuższy stażem

fachowcy
Warto wybierać dobrych fachowców

W przypadku wyboru firmy, której mamy powierzyć montaż fotowoltaiki istotne są kwestie, które wybiegają daleko poza samą cenę. Duże znaczenie ma to, czy firma jest dłużej na rynku i czy ma kapitał gwarantujący nam, że za kilka lat będzie nadal istniała i świadczyła usługi. Często firmy montujące fotowoltaikę dają wieloletnie gwarancje na wykonane przez siebie usługi. Pamiętajmy jednak o tym, iż z takiej gwarancji skorzystamy tylko wtedy, jeśli ta firma będzie nadal funkcjonowała.

Montaż fotowoltaiki to nie wszystko – trzeba zadbać o serwis

Czyszczenie paneli PV
Panele PV należy czyścić co najmniej raz w roku

I kolejna ważna kwestia. Czy mamy pewność, że firma, której powierzyliśmy montaż fotowoltaiki pomoże nam w corocznym serwisowaniu instalacji? Panele, bowiem, powinny być czyszczone co najmniej raz w roku. Inaczej spada ich wydajność i może nawet dojść do uszkodzeń, wynikających z nierównomiernego nasłonecznienia. Żeby zrobić to sprawnie, bezpiecznie i profesjonalnie, takie przedsiębiorstwo musi dysponować samochodem z podnośnikiem (tzw. zwyżką). Małe, dwuosobowe firmy często bywają niedoposażone w sprzęt potrzebny do takich prac.

Zakup i montaż fotowoltaiki – skąd najlepiej czerpać wiedzę?

szukanie wiedzy
Zakup fotowoltaiki wymaga zwrócenia uwagi na kilka ważnych kwestii

Faktem jest, że przeciętny kupujący, może nie mieć zbyt dużej wiedzy na temat opinii, jaką cieszą się producenci czy też zastosowanych przez nich patentów. Dlatego kluczową rolę odgrywają tu konsultanci firm oferujących rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii grzewczych.

To od nich należy oczekiwać, że przedstawią nam kilka rozwiązań, które będą najbardziej optymalne z punktu widzenia naszych potrzeb. Chociaż konsultanci powinni dokonać wstępnej selekcji, eliminując na tym etapie technologie, które w naszym konkretnym przypadku się nie sprawdzą, to do nas musi należeć prawo wyboru.

Jesteśmy wówczas w stanie w pełni świadomie zadecydować, co jest dla nas lepsze. Możemy postawić na rozwiązania renomowanych firm, dających solidną gwarancję na produkowane przez siebie komponenty. Na technologie zapewniające wyższą wydajność i dające więcej możliwości. Możemy również obrać inną strategię i zdecydować się na rozwiązania bardziej ekonomiczne, tańsze ale oceniane jako trwałe i niezawodne, o sprawdzonej renomie i funkcjonalności.

Montaż fotowoltaiki – a więc czym kierować się przy wyborze firmy?

dobicie targu
Wybierzmy to, co dla nas najważniejsze. Nie to, co najtańsze

Rozwiązań stosowanych na rynku nowoczesnych technologii energetycznych jest dużo.To bardzo dobra informacja dla kupujących! Dzięki różnorodności, każdy jest w stanie znaleźć coś dopasowanego do potrzeb, jak i możliwości finansowych. Warunkiem optymalnego wyboru jest jednak dostęp do rzetelnej informacji.

Zakup i montaż fotowoltaiki to temat zbyt poważny, aby pozwolić sobie na nieprzemyślane ruchy. Omijajmy więc firmy, które nie mają szerszej oferty. Zgadzając się na jedyną dostępną propozycję, nigdy nie dowiemy się, spomiędzy jakich rozwiązań moglibyśmy wybierać u innego dostawcy.

Równie ważnym kryterium jest doświadczenie i renoma marki. Im firma jest dłużej na rynku, tym niewątpliwie posiada większe doświadczenie. Firmy istniejące od niedawna tak naprawdę mogą równie szybko zniknąć, jak szybko się pojawiły – a to może być dla nas przyczyną poważnych kłopotów.

Osobom chcącym poszerzyć wiedzę na temata montażu fotowoltaiki polecamy też obejrzenie poniższego filmu.